Luis Moreno Naapuruston yhdistyksen on vaadittava naapuruston tarpeita

Luis Moreno Naapuruston yhdistyksen on vaadittava naapuruston tarpeita

Seuraava haastattelu on Badalonan muutosagentin erityinen visio, tarkemmin Rlofià -naapurustossa. Luis Moreno Se on Juan Valera Naprbors Associationin presidentti, jossa hän tarkkailee naapuruston todellisuutta ja ehdottaa ratkaisuja heidän mahdollisuuksien alueella esiintyviin ongelmiin.

Luis Moreno aloitti sosiaalisissa liikkeissä vuosia ja kuuluu myös poliittiselle puolueelle henkilökohtaisesta ominaisuudesta, mutta kun hän näyttää tekoista tai suorittaa joitain toimia, hän esitetään nimellä Luís de Juan Valera. Hän työskentelee erityyppisten ongelmien hoidossa, auttaen antamaan ruokaa, ratkaisemalla rinnakkaiselon konflikteja tai lainaamaan muuta apua. Yritä tehdä kaikki olosuhteiden selvittäminen.

Psykososiaalisesta näkökulmasta Luís on täydellinen esimerkki muutoksen edustajasta, joka toimii verkossa eri ryhmien ja kokonaisuuksien kanssa luoda ratkaisuja ja antaa naapureiden jatkuvuutta projektien kanssa. Ekologisen kannalta hän onnistuu työskentelemään eri tasoilla, ja myös poliittisen puolueensa kanssa hän aikoo vaikuttaa makroympäristöön, jossa muodostetaan sosiaalisia normeja ja politiikkoja, jotka vaikuttavat Bronfenbrennerin teorian ydintasoon.

Psykologeina voimme työskennellä useista näkökulmista, joten ihanteellinen tässä tapauksessa olisi työtä eri verkon ammattilaisten välillä ja seurata sekä tiettyjä tapauksia että raportteja, joissa instituutiot, kuten kaupunginvaltuusto, koulut, nuorisoyksiköt jne. Mutta mitä tapahtuu, jos konfliktien ratkaisemisessa ei ole erikoistuneita ryhmiä, joita he tarvitsevat?

Luis tuo aiheeseen jonkin verran valoa heijastamalla alueensa konkreettista tilannetta ja erityistä tapausta, jossa naapureiden yhdistys toivotti tervetulleeksi noin 120 ihmistä, jotta ne voitaisiin vapauttaa yhdistyksen tiloissa, auto- ja vaihtoehtojen muodostumisen lisäksi Ruokapankki tavanomaiseen. Tapauksissa, joissa on tarpeen työskennellä ympäristössä, mutta rohkaista myös voimaantumista osuus, Ihmissuhteet, edistäminen Yhteisön terveys ja Henkilökohtaista kehitystä.

Naapuruston yhdistys voimaannuttamistyökaluna

Mikä on naapuruston yhdistyksen tehtävä?

Sillä on monia toimintoja, ja ne tulevat kaukaa. Kun ne luotiin, he olivat paikkoja, joissa parannuksia lähiöille, naapureiden ongelmista jne. Tämä tulee 40 vuotta sitten, ja ihmistä oli neljä. Nykyään kilpailut ovat vieläkin enemmän, että ruoan antaminen ihmisille, joita heidän ei tarvitse syödä, auttaa häädettyjä ihmisiä, ihmisiä, joilla on erittäin alhainen tulo, ja yhteistyötä myös. Minulla on täällä valtava luettelo, jolla sielusi putoaa maahan, ne pahenevat valitettavasti, ja naapuruston yhdistyksestä annamme kaiken tuen, jota voimme esimerkiksi joka 15. päivä, joka auttaa ruokaa. Ja tämä on naapuruston naapuruston yhdistyksen nykyinen tehtävä, kun otetaan huomioon alueen monimutkaisuus. Naapureiden yhteisöjen maksamisesta on myös kysymys rakennuksen ylläpidosta Älä näytä näkyä. Ja siellä yritämme välittää naapureiden keskuudessa, joskus enemmän tai vähemmän onnistuneita. Pohjimmiltaan naapuruusyhdistykset ovat täällä auttamassa ihmisiä ja vaatimaan naapuruston tarpeita.

Mitkä ovat naapuruston yhdistyksen erityiset toiminnot, kuten toiminnan tarjoukset tai puolueen osallistuminen?

Esimerkki, toukokuussa kaikki naapuruusyhdistykset kokoontuvat perustamaan osapuolet. Orkesteri tuotiin, perustimme aktiviteetteja lapsille, jakautuneen kakun ja cavan kumppaneiden keskuudessa jne. Mutta lopetamme tämän, koska koska tilanne on mikä on ja tarpeet vallitsivat, kaikki rahaa käytetään ruoassa ja jaetaan eniten tarvitsevien ihmisten keskuudessa.

Kuinka sosiaalipolitiikka vaikuttaa naapuruston yhdistykseen?

Erityisesti nyt ja tällä alueella ei ole tällä hetkellä kaupunginvaltuuston ja puolueen ponnisteluja. Ihmisten on etsittävä elämää sellaisenaan, luomamme ruokapankin kanssa yritämme saada hallinto ottamaan käden, mutta löydämme monia esteitä. He työskentelevät, kun vaalit tulevat, mutta päivä päivältä he eivät tee mitään, eivätkä he katso apua tarvitsevia ihmisiä.

Ja miksi teet mitä teet?

Mielestäni se on jotain tekemistä, luulen, että kuka tahansa näkee nykyisen kriisitilanteen ja avuttomuuden, on istutettava ja sanottava tarpeeksi. Joten niille, jotka ovat mukana näissä toimissa. Henkilö, joka näkee, mitä siellä on, ei voi sallia, joten teemme mitä teemme. Yrittää muuttaa sosiaalisen epäoikeudenmukaisuuden tilannetta.

Kuka tai mitkä ovat naapuruston edustajat, jotka osallistuvat ongelmanratkaisuun?

Hyvin yhdistykset, ryhmät, ihmiset, jotka eivät ole osallistuneet yhteisöihin yrittävät tehdä yhteistyötä jne. Mutta haluaisin, että ihmiset osallistuvat enemmän, ymmärtämään hieman enemmän ongelmia, joita meillä on. Vaikuttaa siltä, ​​että useimmat välittävät vain henkilökohtaisista ongelmista, mutta unohtaa kollektiiviset ongelmat. Ja tässä naapurustossa on valitettavaa.

Mikä on suhde alueen yhteisöihin naapuruston yhdistyksestä?

Alueellamme on hyvä suhde, itse asiassa on 8 naapuruston yhdistystä. Yksi heistä ei toimi, koska kaupunginvaltuuston vallassa oleva puolue vastasi sen sulkemisesta. Muut työskentelevät terveyden puolesta taistelevan ryhmänä, naapuruston kulttuurin, häätöjen, jne. Elintarvikkeiden keräämisen yhteydessä on joitain kouluja, jotka auttavat paljon, julkiset koulut, joissa AMPA: t keräävät ruokaa myös lisäämään ne naapuruston yhdistyksen keskuspankkiin jne. Yleensä on hyvä suhde. Ainoa asia on, että naapuruusyhdistysten hallituksissa on hyvin vähän ihmisiä, eikä joillekin ole mitään tapaa tehdä relettä.

Naapuruston suhteen minkä tyyppisiä ongelmia yhteisössä on?

Tässä erityisesti on monia ja ennen kaikkea rinnakkaiseloa. Se on naapurusto, joka on aina ollut työntekijä ja nyt on erittäin korkea maahanmuuttoindeksi. Itse asiassa vieressä olevassa naapurustossa on 25% eri kansallisuuksien maahanmuuttajasta, on kaikkia. Ja ne ovat erilaisia ​​kulttuureja ja ajattelutapoja, jotkut ihmiset eivät sopeutu ja alkuperäiskansat eivät joskus anna yhden päästä, ja yhteisöissä on rasismia, joissa näissä tapauksissa löytyy väkivallan tapauksia. Välittämme monissa yhteisöissä, mutta emme voi omistautua yksinomaan siihen, koska teemme sen kiinnostamatta ja saavutamme minne voimme. Mutta tule, pääongelma on rinnakkaiselo. Kuten kaikki, jokaisella on normit ja uskomukset, mutta meidän on kunnioitettava enemmän ihmisiä ja oltava suvaitsevaisempia.

Ja mikä on antamisen merkitys rinnakkaiseloongelmissa? Ja naapuruston edustajat? Onko poliisilla seuraamus- tai yhteistyöroolia?

Poliisia käsketään jotenkin, ja heidän saamansa määräykset ovat hienoja siivouskäyttäytymisiä, vaikka ne olisivat maksukyvyttömiä. Kaupunginvaltuusto ei tee yhteistyötä ollenkaan. Sieltä yritämme tehdä kaikille kaikille naapuruston, että ongelmia ei ole, koska olemme kotoisin eri paikoista, että me kaikki menemme yhteen ja kunnioitamme ympäristöä. Olla tasa -arvoinen katsomatta meitä olkapään yläpuolella, mutta se on erittäin vaikeaa, koska kulttuuritaso vaikuttaa ihmisten käsitykseen sekä suvaitsevaisuuden tasoon sekä integraation ponnisteluihin, jotka ihmiset ovat ulkona. Joskus olemme keskellä ristikkäitä, mutta harjoitamme esimerkkiä suvaitsevaisuudesta.

Hallinnosta on erikoistuneita tiimejä näiden konfliktien hallinnassa?

Kyllä, siellä on erityinen joukko paikallista poliisia nimeltä UCO, joka menee maalaismiehestä ja tekevät sovittelijoita, hyviä ihmisiä. Minulla on paljon hyviä suhteita siihen, kuka kantaa tätä aihetta ja tekee hyvää työtä. He menevät sivustoille puhumalla ongelmista jne. Ja olemme saavuttaneet hyviä tuloksia, vaikka ne ovat vähemmän ja vähemmän. Aikaisemmin meillä oli tällä alueella sarjan välittäviä ihmisiä, jotka kaupunginvaltuusto on palkannut, mutta nykyisen poliittisen puolueen jälkeen ei ole ollut sellaista ryhmää, ja olimme erittäin tyytyväisiä heihin. Etenimme erittäin hyvin, mutta joukkue katosi. Ja nämä ongelmat kasvavat myös taloudellisen tilanteen vuoksi, mutta työskentelemme niin.

Jättäen nämä konfliktit toisistaan ​​nyt, miksi naapuruston yhdistyksessä opiskelee yli 150 lasta?

Osoittautuu, että siellä oli muslimien yhdistys, joka vuokrasi vieressäsi olevan paikan omistautuakseen luokkiin lapsille, koska he eivät halua lastensa menettävän tapojaan ja antavat arabialaiset luokat ikään kuin he olisivat maassaan. Oli myös kotoperäisiä ihmisiä. Mutta kaupunginvaltuusto sulki paikan väittäen, että he olivat tehneet töitä ilman lupaa, ja se on väärä. He pyysivät lupaa ja olivat sitä kädessä, vaikka jo ennakoitiin, että he sulkevat paikan vallitsevalle politiikalle. Koska alue, jolla he olivat, todennäköisesti vangitsi ääniä ja nyt kuinka vaalit tulevat hyvin. Ja demagogia on läsnä heidän kustannuksellaan. Sitten tiloista vastuussa olevat ihmiset tulivat naapuruston yhdistykseen ja kertoivat minulle ongelman. Opiskelivilla lapsilla ei enää ollut paikkaa oppia. Kun he osoittivat protestoida, olin myös. Ja siellä he opettavat heidän alkuperämaastaan ​​oikeutta opettajien kanssa, ja he ovat olleet maassa kaksi kuukautta ja valituksia ei ole, he käyttäytyvät hyvin järjestetyllä ja sydämellisellä tavalla. Sanoin heille, että hallinnossa ei ole mitään ongelmaa tämän vuoksi, en halua jättää ihmisiä kadulla, jolla on tilat, ja tämä on kaupungin talo. On niille, jotka sitä tarvitsevat. He ovat tarjonneet yhteistyötä naapureiden yhdistyksen kanssa kaikessa, mitä tarvitsemme, lyhyesti sanottu.

Tekevätkö he luokkien luokkia, jotka opettavat koulussa?

Kaikki ovat koulunkäyntejä ja niitä tarkistetaan myös, mutta suurin osa luokista liittyy juuriinsa.

Mikä on naapureiden mielipide?

On naapureita, jotka näkevät nämä ihmiset kuten ihmiset, jotka ovat ja muut katsovat heitä epäilyllä. Mutta on selvää, että he ovat täällä tarvittaessa. Jotain erittäin rasvaa on tapahduttava, mutta tämä on kaikille yleensä. Ja jos olisi ulkoisia paineita niin, että heidän olisi mentävä, menisin heidän kanssaan.

Ovatko he mukana naapuruston yhdistyksessä tai naapuruston toiminnassa vai eivät ole vielä antaneet mahdollisuutta äskettäiseen tapaukseen?

Tällä hetkellä he eivät ole pystyneet tekemään mitään, mutta he ovat kertoneet minulle, että jos teemme juhlia lapsille tai aktiviteeteille, kaikki tulevat tekemään kaiken, mitä tarvitaan. Kaupunginvaltuuston viimeisessä täysistunnossa he tulivat kanssani tukemaan paikallisia väitteitä, ts. Jos sinun on oltava kanssasi, he ovat. Ja se on erittäin tärkeää, itse asiassa he tekevät yhteistyötä enemmän kuin monet kotoperäiset ihmiset. He ovat erittäin kiitollisia. Näyttää siltä, ​​että täällä ihmiset, jos autat heitä, se johtuu siitä, että se on sinun velvollisuutesi, eikä se ole oikeastaan.

Erittäin hyvä, saapuessamme tässä vaiheessa viimeistelemme haastattelun. Paljon kiitoksia yhteistyöstäsi. Haluatko lisätä jotain muuta?

Nähdessään mitä tällä alueella on, mikä näyttää olevan kaikkein tarvitsevin koko kaupungissa, luulen, että voit tehdä monia asioita, mutta kyse on siitä, että ihmiset haluavat työskennellä. Katso, teimme solidaarisuuskonsertin ruoan keräämiseksi ja tämän ansiosta vietimme 4 kuukautta jakamalla ruokaa 120 perheelle. Ja haluaisin muodostaa vaihtoehtoisen ruokapankin siten, että ne, joilla ei ole pääsyä tavanomaiseen ruokapankkiin. Joten niille, jotka pysyvät poissa, haluaisin, että naapuruston yhdistyksestä tämä tarve voidaan kattaa. Mutta pystyäkseni toteuttamaan sitä tarvitsen ihmisiä, jotka keräävät ruokaa eri kohdissa, ja levittämään niitä, koska olen ladannut kaiken tämän työn vain jonkin aikaa ja tulee aika, jolloin väsymys on valtava. Tarvitsen ihmisiä, jotka heittävät käden ja antavat siten pitkän aikavälin elinkelpoisuuden tälle itse hallinnoidulle ruokapankille. Vaikka se pystyisi kattamaan 130 ihmistä, joihin voimme saapua. Ihmiset, jotka sitä saavat, arvostavat sitä todella, ja se on välttämätöntä. Haluan lisätä sen, sinun on autettava ihmisiä kunkin yksittäisten ongelmien ulkopuolella.